Akademie - Strona domowa Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Menu główne:

Akademie

Uroczystości > Rok szkolny 2014/15

.......................................................................
Rok szkolny 2014/15
......................................................................

Dnia 13 września 2014 roku w naszej szkole o godzinie 10.00 na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej w której wzięli udział dyrektor szkoły p. Joanna Wojcieszyńska, z-ca dyrektora, p. Elżbieta Rachwał, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele, rodzice i brać uczniowska. W części oficjalnej pani dyrektor wręczyła wyróżniającym się  w pracy pedagogom Nagrody Dyrektora Szkoły, życząc im wielu sukcesów w dalszej pracy. W części artystycznej uczniowie klas III b, II b oraz VI a pod kierownictwem  p. Iwony Sokołowskiej, p. Jadwigi Ochab oraz p. Sylwii Trepki stanęli na scenie i zaprezentowali  umiejętności aktorskie, które udało nam się wypracować. Przedstawili  historię pracy nauczycieli na przestrzeni wieków przy pomocy zabawnych scenek, tańca i piosenek. Wśród małych  aktorów znaleźli się mistrzowie kreowania wyrazistej postaci oraz eksperci w zarażaniu publiczności dobrym humorem.  Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.


..........................................................................

Dnia 7 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klasy VI a, chór szkolny oraz zespoły taneczne zaprezentowały przedstawienie, w którym opisali problemy narodu polskiego pod zaborami oraz moment odzyskania niepodległości. W ten sposób listopadowy piątek stał się dla naszych uczniów dniem pełnym zadumy nad przeszłością kraju i kolejną prośbą zrozumienia trudnych dziejów naszej Ojczyzny. Apel przygotowały: Katarzyna Ciosek, Magdalena Cedro, Ewelina Włodarska i Marzena Pitula. Opiekunami zespołów tanecznych były: Lidia Jędrocha, Justyna Golmento-Bobrowska ora Edyta Szwed. Za opiekę techniczną odpowiedzialny był Robert Jedynak.


.........................................................................
„SERCE WIELKIE NAM DAJ…”
(z obserwacji polonisty)
 
Przeminął kwiecień. Każdy kwiecień wpisuje w rytm życia Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach szczególną zadumę nad polskim losem, polskimi drogami do niepodległości, polskimi obowiązkami wobec Ojczyzny. To przecież czas obchodów rocznicy nadania tej szkole zaszczytnego imienia Dzieci, które dumnie wkroczyły w pierwsze szeregi Polaków „dobrze zasłużonych Ojczyźnie”. Wkroczyły za wielką cenę krwi oddanej z miłości do Ojczyzny. A przygotowało ich do tej ofiary wychowanie w polskiej rodzinie, zawsze oddanej Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. To przecież czas Patrona Szkoły. To także Miesiąc Pamięci Narodowej. Dzieci tej szkoły dobrze wiedzą, że mieszkają Tu, gdzie wszystko wokół pobudza do myślenia o przeszłości i… przyszłości Ojczyzny. Jakże jedno z drugim jest Tu, na Tej Ziemi, nierozerwalnie związane! Nierozerwalnie związane losami ludzi Tu mieszkających, Tu pracujących, Tu cierpiących i Tu…  jakże często oddających życie za najwyższe wartości.

Czy potrzebne takie wprowadzenie? W mojej ocenie – tak! Zdania takiego wprowadzenia podsunął mi pewien dostrzeżony w tym roku zbieg, chyba niezwykły zbieg, okoliczności. Obchody Dnia Patrona Szkoły sąsiadują z akademiami organizowanymi z okazji Dnia Ziemi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowują te kolejne uroczystości różne zespoły uczniów i nauczycieli. Pod tym względem ten jednak rok przyniósł bardzo istotną zmianę. W tym roku wszystkie te uroczystości oparły się przede wszystkim na uczniach klas trzecich i czwartych. I nawet wszystko to poszło znacznie dalej… W bardzo wielu przypadkach ci sami uczniowie wcielali się w kilka ról, w tych, jakże przecież trudnych, wymagających wielkiego zaangażowania, akademiach.
        
Podziwiałem wielkie talenty tych dzieci znakomicie radzących sobie na kolejnych próbach w różnych zespołach. Podziwiałem zgodną współpracę nauczycieli nauczania początkowego, przyrody, muzyki, polonistyki, historii, matematyki  prowadzących z tymi dziećmi żmudne, pracochłonne próby. Wielkie uznanie dla dzieci klas: III a, III b, III c, IV a, IV c, IV d, wielkie uznanie dla ich opiekunów, wielkie uznanie dla mądrości wychowawców pomagających zorganizować tę całą trudną pracę, pomagających pogodzić ją z normalnymi obowiązkami lekcyjnymi. A naprawdę w tym roku, w tym miesiącu – kwietniu, nie było to takie łatwe! Dodatkowo te młodsze dzieci przygotowywały jeszcze spektakle na przeglądy teatrzyków szkolnych w Piekoszowie i w Nowinach. Niektóre z dzieci z zespołów przygotowujących poszczególne akademie brały jeszcze udział w Gminnym Konkursie Matematycznym. I ze wszystkim poradziły sobie znakomicie!!!
         
Wszystkie recenzowane uroczystości sprowokowały prawdziwą plastyczną i literacką eksplozję tematyczną. Dzieci całej szkoły wykonywały tematyczne plakaty, pisały małe prace literackie, opowiadania. Ciekawe, naprawdę pomysłowe plakaty bardzo wzbogaciły scenografię poszczególnych uroczystości. I konkursy plastyczne, i konkursy literackie rozbudziły wśród swoich dziecięcych uczestników naprawdę wielkie emocje. Wśród dorosłych niespodziewanie… też!!!
        
Czy sygnalizowane niezwykłe zbiegi okoliczności można było dostrzec tylko w sferze organizacyjnej tych tegorocznych, kwietniowych przygotowań? Do zadumy skłaniają scenariusze poszczególnych uroczystości! Przygotowywane na różne okazje. Pisane przez różnych nauczycieli. A jednak!!!... Bardzo silnie jest w nich obecna troska o Tę Ziemię, o Tę Ojczyznę! Twórcy scenariuszy chętnie sięgali po religijną zadumę obecną w poezji księdza Jana Twardowskiego, po strofy modlitw za Polskę – tych dawnych, z lat pierwszej wojny światowej, i tych całkiem bliskich, kiedy nad Polskę, sprzedaną przez zachodnich Aliantów, wchodziło czerwone widmo rosyjskiej przemocy. Po strofy pani profesor Wandy Pomianowskiej krzyczące tej nowej, strasznej rzeczywistości w 1945 roku słowa „Nie pozwalam”. Wypowiadanie takich słów w tamtej rzeczywistości wymagało wielkiej odwagi. I Pani Profesor, znakomity naukowiec, bohaterska łączniczka Zgrupowań Partyzanckich AK porucznika Jana Piwnika „Ponurego”, działacz „Solidarności” Rolników Indywidualnych z lat osiemdziesiątych XX wieku, ją miała. Po strofy wielkiej poezji narodowej, po strofy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. I wszystko to podawane mocnymi, przejętymi dziecięcymi głosami. Te doskonale przygotowane dziecięce recytacje potrafiły przebić dość fatalną akustykę sali gimnastycznej i górnego korytarza (akademia z okazji Dnia Ziemi tam bowiem się odbyła). Czy nie odzywa się tu jakiś duch współczesnych, niespokojnych czasów doświadczanych przez naszą Ojczyznę, przez naszych Rodaków? – tych w ojczystej ziemi i tych na tułaczce za granicą? I dzieci, i przygotowujący ich nauczyciele znakomicie poradzili sobie z trudną rzeczywistością wymagającego, wielkiego, poetyckiego słowa.
         
Jak szlachetny kamień jaśnieje w starannej oprawie, tak słowo poetyckie, słowo wielkiej naszej poezji narodowej silniej przemawia w starannie przygotowanym otoczeniu. Wspominałem już o scenografii zbudowanej w dużej części dziecięcym, plastycznym wysiłkiem. Okazało się przy okazji tych uroczystości, że poszczególni nauczyciele dysponują naprawdę szerokimi umiejętnościami. Staranne liternictwo haseł, duża biegłość w posługiwaniu się materiałami budującymi scenę, niezwykłe, indywidualne zdolności plastyczne poszczególnych pań, staranna korelacja treści historycznych z polonistycznymi stworzyły okazję do głębokich przeżyć duchowych, poznawczych, patriotycznych… Dla widzów i dla małych aktorów!!! Obserwując reakcje aktorów i widzów na poszczególnych uroczystościach mogę się pokusić o stwierdzenie, że były to małe rekolekcje szkolne pobudzające serca do wielkości, do budowy na nowo podstaw „kościoła miłości na opoce ducha”. Jakże to piękna odpowiedź Szkoły im. Orląt Lwowskich w Nowinach na dzisiejsze wołanie o obecność młodych w wielkich narodowych sprawach, o właściwe wychowanie młodego pokolenia.
         
Całości tego wielkiego duchowego bogactwa dopełniały staranne stroje noszone w czasie występów przez młodych aktorów, przemyślane rekwizyty dzierżone w ich małych rączkach. I jeszcze znakomita, współgrająca z wielkim poetyckim słowem muzyka w wykonaniu powiększającego się wciąż szkolnego chóru. Radosna, refleksyjna, dumna, wzniosła, znakomicie to słowo wypowiadane przez dzieci podawała widzom.
         
Czy to już wszystko? Nie!!! Na koniec pozostawiłem sobie prawdziwy rarytas. Akademię przygotowaną na Dzień Patrona Szkoły wzbogaciły dzieci z Gromady Zuchowej ZHP „Dzielne Orlęta” z klasy I d. Przygotowały poruszający do głębi serca, nagrodzony gromkimi brawami marsz z biało–czerwonymi kwiatami przy akompaniamencie marsza harcerskiego ułożonego przed wojną do melodii popularnej „Kadrówki”.
         
Wszystkie trzy omawiane uroczystości znakomicie wpisały się w szkolną pracę wychowawczą rozpoczętą w roku 2014 roku, roku pamięci o Wielkim Czynie Niepodległościowym Polaków z 1914 roku. Stały się znaczącym osiągnięciem Tej Społeczności Szkolnej w przygotowaniach do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości, 100–lecia Czynu Orląt Lwowskich, 50–lecia istnienia nowińskiej placówki oświatowej.
        
I na pewno są powodem do dumy – ze zdolności dzieci, z prowadzonej w tej szkole pracy wychowawczej. Moja myśl w tym momencie biegnie do tych, co tutaj w trudzie, w Brzezinach, w Bolechowicach, w Woli Murowanej, w Szewcach, w Chęcinach budowali przez 150 lat tradycje oświatowe. Te tradycje, które bezpośrednio wpływają na dzisiejsze oblicze oświaty w Nowinach. Budowali w wielkim trudzie, w walce z przeciwnościami, z własnymi zwątpieniami.  Nic jednak w sferze duchowej nie ginie. Bez ich pracy niemożliwa byłaby obecna współczesność, niemożliwe byłyby takie przeżycia, jakie recenzowałem powyżej. To przecież pradziadowie obecnego pokolenia mieszkającego na Tej Ziemi.
 
              Adam Pepasiński   
             
...........................................................................
Galeria foto z akademii rocznicy Konstytucji 3 Maja.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego