Wycieczki tematyczne - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Wycieczki tematyczne

Rok szkolny 2020/21
...........................................
 
Uczniowie klas ósmych wzięli udział w rajdzie pieszym, przebiegającym przez ciekawe zakątki gminy Sitkówka-Nowiny. Na trasie liczącej 16 km znalazły się: okolice Jaskini Raj, kamieniołom Szewce oraz pomnik upamiętniający zwycięską bitwę z wojskiem niemieckim, jaką stoczył 3. Pułk Piechoty Legionów AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”. Podczas odpoczynku na terenie Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Szewcach, uczniowie mogli posilić się kiełbaskami upieczonymi na grillu oraz miło spędzić czas w swoim towarzystwie.
....................................
24 września uczniowie klas 7a i 7b wzięli udział w rajdzie pieszym po terenie Gminy Sitkówka-Nowiny. Celem wycieczki było podnoszenie wiedzy o regionie, tworzenie warunków do czynnej rekreacji i wypoczynku, integracja młodych turystów. W czasie wędrówki uczestnicy zobaczyli między innymi Kamieniołom Zgórsko, Górę Berberysówkę, podziwiali piękno jesiennej przyrody, dowiedzieli się jak wygląda owoc berberysu. Podczas odpoczynku miło spędzili czas uczestnicząc w zabawach integracyjnych. Bardzo zadowoleni wrócili do domów i z niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę.
Opiekunowie: Edyta Szwed i Ewa Frączek-Osuch
Rok szkolny 2019/20
........................................
W dniu 6 marca 2020 r. uczniowie klasy V c wyjechali do Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, aby uczestniczyć w zajęciach obrączkowania ptaków zimą.
Pod czujnym okiem  pracowników Parku uczniowie obserwowali najpierw, w jaki sposób ptaki łapią się bezpiecznie w specjalne sieci, rozstawione w pobliżu miejsc ich regularnego dokarmiania. Wśród schwytanych ptaków dominowały sikorki - bogatka, modraszka i czyże zwyczajne.
Następnie w siedzibie Parku pod opieką licencjonowanego ornitologa p. Damiana Czajki ptaki były ważone, znakowane i mierzone (długość skrzydeł, ogona). Każdy uczeń z niezwykłą ciekawością i delikatnością, pod czujnym okiem p. Damiana miał możliwość rozróżniania płci ptaków, określania stopnia ich otłuszczenia i wieku, a następnie z niezwykłą precyzją bezpiecznego wypuszczania ich na wolność.
W trakcie „żywej lekcji biologii” uczniowie dowiedzieli się, że obrączkowanie ptaków jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę. Łabędzie i gęsi znakowane są również kolorowymi obrożami zakładanymi na szyję, do odczytania z większej odległości. Wszystkie dane dotyczące ptaków m.in. długość skrzydeł i ogona, wiek i płeć są zapisywane. Dane z pomiarów przesyłane są do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. W ten sposób badacze pozyskują cenne informacje o wędrówkach poszczególnych gatunków ptaków.
 Opiekunowie: Miroslaw Sikora, Adam Pepasiński
.....................................
Dnia 15 listopada  2019 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Ekspozycja ECN opowiada o energii i składa się z interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Umieszczony w specjalnej kapsule „Generator Mocy” jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów uczniowie przeprowadzili wiele naukowych eksperymentów. Odkrywali w jaki sposób działa bateria. Dowiedzieli się czym jest prąd i jak zbudować obwód elektryczny, aby nie doprowadzić do zwarcia. Poznali materiały, które przewodzą prąd i te, które go izolują, a na koniec zbudowali obwody elektryczne z ziemniaków! Młodzież przekonała się, że można bawić się nauką!
 
Dorota Młynarska
 Ewa Cedro-Odziemek
...................................
Wycieczka do Geoparku
Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. Dlatego też uczniowie klas szóstych i siódmych postanowili odwiedzić to miejsce. Rozpoczęli od zwiedzenia podwodnej stacji badawczej-CHRONOS. Motywem przewodnim tej wystawy jest podróż w czasie do odległej przeszłości. Zwiedzający mając do dyspozycji liczne stanowiska interaktywne, dioramy z modelami, okazy skał i skamieniałości poznają historię regionu świętokrzyskiego oraz jego dawnych mieszkańców, m.in.: trylobitów, gąbek, tetrapodów, łodzików, po olbrzymie ryby pancerne. Atrakcją był seans w kinie 5D-Kapsule czasu, pojeździe z napędem jonowym, który wykorzystując tunele czaso-przstrzenne odbywa długą pobudzającą wszystkie zmysły podróż od narodzin Ziemi po współczesność. Jednak największe emocje wywołała wielkoformatowa gra planszowa o geologicznej przeszłości Gór Świętokrzyskich, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z paleozoiku, mezozoiku i kenozoiku. W ramach poszczególnych okresów geologicznych, tworzących jednocześnie pola gry, przedstawione zostały najistotniejsze fakty dotyczące geologicznej przeszłości regionu świętokrzyskiego oraz organizmy sprzed milionów lat. W grze uczestniczą zespoły 3,6-osobowe, które w trakcie rozgrywki mają do wykonania zadania, ukryte na poszczególnych polach planszy. Przygotowane polecenia, mają zarówno formułę pytań quizowych jak i sprawnościowych. Drużyna, która dotrze najszybciej do samego środka planszy, czyli współczesności – wygrywa. GEO-GIGA-GRA stanowi bardzo atrakcyjną pomoc edukacyjną, dzięki której treści geologiczne i paleontologiczne przedstawione są w ciekawy i interesujący sposób.
Rok szkolny 2018/19
.......................
Dnia 19 października 2018 roku uczniowie klasy VIII a, VIII b, VIII c wybrali się na wycieczkę, aby poznać miejsca związane z wybitnymi pisarzami: Stefanem Żeromskim i Henrykiem Sienkiewiczem.
 
Jako pierwsze odwiedzili Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pani przewodnik interesująco przedstawiła najważniejsze fakty związane z życiem pisarza i jego rodziny. Zwróciła uwagę na patriotyczne przedmioty nawiązujące do powstania styczniowego znajdujące się w gablotach. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądał typowy salonik w szlacheckim dworku. Kolejna ekspozycja przedstawiała salę lekcyjną w rosyjskiej szkole w drugiej połowie XIX wieku. Młodzież naszej szkoły mogła porównać lekcje dawniej a dziś.
 
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Opowieść pani przewodnik pozwoliła uczniom poznać tajniki sztuki pisarskiej Sienkiewicza, dowiedzieć się o jego przyzwyczajeniach i zamiłowaniu do podróży.
 
Wycieczka była wspaniałą okazją, aby zobaczyć miejsca związane z pisarzami. Jej dodatkową atrakcją była ciepła, słoneczna pogoda odkrywająca różne odcienie jesieni.
 
 
Krystyna Banasik-Gajos
 Beata Woźniak
 Marzena Janaszek
 Mirosław Sikora
....................................
Dnia 7 listopada 2018 r. uczniowie klasy IIa i IIIb pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę szkolną do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin.
Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Prezentuje również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wystawa ma na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom gry i układanki logiczne. Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach „GDY WIDZĘ SŁODYCZE TO KWICZĘ…” – CZYLI DOBRE BO SŁODKIE. Cukier jest to powszechnie lubiany związek chemiczny. Swoją sławę zyskał niewątpliwie dzięki temu, iż niesie za sobą słodkie odczucia smakowe, co w przyjemny sposób pobudza ludzkie podniebienia. Co jednak sprawia, iż spośród pięciu podstawowych smaków, najchętniej wybieramy właśnie słodycz? Na to oraz wiele innych pytań uczniowie wykonując doświadczenia znaleźli odpowiedź w trakcie niniejszych warsztatów. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się nie tylko, dlaczego słodycze smakują ludziom tak bardzo, ale również, w jakich produktach spożywczych jest spotykany cukier. Dodatkowo poznali, jaką główną rolę odgrywa on w organizmach żywych oraz jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy spożywamy go w nadmiarze. Ponadto uczniowie zgłębili tajniki produkcji, lubianych powszechnie żelowych misiów, a także pod okiem prowadzącego wykonają własne żelki. Skorzystali również z placów zabaw, które mieszczą się wewnątrz obiektu, jak i poza nim.
...................................
Święta tuż tuż!
5 grudnia uczniowie klas Ic, IIa i IIIb z wychowawcami odwiedzili Pracownię Artystyczną „Ralfik” w Skarżysku Kamiennej, gdzie wzięli udział w warsztatach plastycznych, których celem była popularyzacja pięknej tradycji wykonywania ozdób choinkowych. Podczas warsztatów, w ciepłej, przedświątecznej atmosferze uczestnicy przygotowali ozdoby świąteczne. Na szklanych bombkach stworzyli piękne kompozycje malarskie okraszane brokatem. Dzieci poznały technikę dmuchania szklanych kul oraz magię srebrzenia bombek. Obejrzały film o produkcji i zdobieniu bombek. WŁASNORĘCZNIE WYMALOWANĄ I UDEKOROWANĄ BOMBKĘ, ZAPAKOWANĄ W PUDEŁKO ZABRAŁY DO DOMU. Po warsztatach dzieci zjadły pyszną pizzę w Pizzerii Ralfik.
Warsztaty zdobienia bombek pomogły naszym milusińskim wgłębić się w tę wzniosłą atmosferę i być jej integralną częścią. Dzięki tym zajęciom umożliwiły najmłodszym choć na chwilę poczuć ducha czasów, w których własnoręczne wykonywanie ozdób choinkowych było najpiękniejszą częścią świąt. Zajęcia pobudziły dziecięcą wyobraźnię i kreatywne myślenie, a stworzona bombka ozdobi świąteczne drzewko. Zajęcia dostarczyły im nie tylko radości, ale pozwoliły twórczo spędzić czas. Choinka usiana samodzielnie zrobionymi dekoracjami będzie wyglądała wyjątkowo i nada magii Świętom!
.....................................
 
BIOLOGIA NOCĄ? - DLACZEGO NIE!!!
 
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odwiedzili Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach celem uczestnictwa w Nocy Biologów 2020. Tegoroczne wydarzenie naukowe odbyło się pod hasłem ,,Globalne zmiany klimatyczne".
 
Jak zwykle wachlarz atrakcji przygotowany dla wszystkich Gości, Przyjaciół i Pasjonatów Biologii był niezwykle szeroki. Mogliśmy uczestniczyć w wykładach, warsztatach tematycznych, interesujących debatach naukowych, fascynujących pokazach, wystawach.
 
Uczniowie zasiadając w salach wykładowych, słuchając wykładów: ,,Oszustwo w świecie roślin i zwierząt", ,,Zombi w świecie przyrody" czy ,,Energia jądrowa w obliczu globalnego ocieplenia" poczuli się jak prawdziwi studenci.
 
Niektórzy z olbrzymią przyjemnością obejrzeli niebo nad Kielcami w tutejszym planetarium, inni wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, gdzie mogli pod mikroskopem obserwować np. alergeny pyłków roślinnych,komórki bakteryjne, ich kolonie.Bardzo ciekawe okazały się warsztaty edukacyjne przygotowane przez zespoł Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Uczniowie dowiedzieli sie jakie gatunki podlegają prawnej ochronie w naszym województwie, a które są inwazyjne i zagrażają rodzimej faunie i florze.Wydarzeniu towarzyszyły quizy,rebusy i krzyżówki oraz pokaz żółwia czerwonolicego, raka marmurkowego, sumika karłowatego - gatunków inwazyjnych.
 
Zainteresowanie wzbudziła mozliwość obejrzenia owiec, które są ,,żywymi kosiarkami" w projekcie LIFE + mającym na celu ochronę cennych przyrodniczych siedlisk na Ponidziu. Była też możliwość zapoznania sie z nowoczesnymi technikami mikroskopowymi w biologii komórki- transmisją elektronową i świetlną.
 
Uczniowie biorąc udział w spotkaniu z sokolnikami i ich podopiecznymi z Grupy Sokolników Konnych ,,Rabiec" mogli obejrzeć drapieżne ptaki - podziwiać ich majestatyczność, dowiedzieć sie o ich przystosowaniach, zwyczajach. Egzotyczne gatunki gadów i owadów zaprezentował Zoom Natury z Janowa lubelskiego. Podziwiać można było: ambystonę meksykańską w stadium aksolotla, olbrzymie karaczany, owady z rodziny straszykowatych, prostoskrzydłych, jaszczurki pustynne, węże z rodziny połozowatych.
 
Ci odważniejsi skorzystali z propozycji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i zbadali swoja grupę krwi - w nagrodę za odwagę otrzymali breloczek z własną grupą.
 
Uczniowie zadowoleni z uczestnictwa w Nocy Biologów planują udział w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że są wśród Nich przyszli studenci Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego.
Aktualizacja: wrzesień 2021 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści