Szkolny Klub Wolontariatu - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Szkolny Klub Wolontariatu

Rok szkolny 2020/21
..................
Świąteczne akcje charytatywne
Szkoła Podstawowa w Nowinach zorganizowała dwie Świąteczne Akcje Charytatywne.
Pierwsza polegała na przygotowaniu ozdoby świątecznej dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku. Uczniowie wykazali się kreatywnością w tworzeniu pięknych ozdób choinkowych i stroików lub też podarowali od serca gotowe świąteczne dekoracje. Mamy nadzieję, że przekazany prezent sprawi, że święta Bożego Narodzenia będą magiczne,  kolorowe i radosne dla podopiecznych DPS w Zgórsku. Organizatorem akcji była klasa VIIIa z wychowawcą klasy Panią Dorotą Świtowską oraz SKW.
Adresatami kolejnej akcji byli pacjenci Hospicjum Caritas w Kielcach. Uczniowie przygotowali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z motywującymi i podnoszącymi na duchu życzeniami. Kartki zostaną przekazane do Hospicjum, gdzie znajdą się przy łóżkach chorych. Celem naszych akcji było dzielenie się Dobrem w tym szczególnym czasie świątecznym.
Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzinom za zaangażowanie w  nasze Świąteczne Akcje Charytatywne. Specjalne podziękowania kierujemy  dla szkolnej świetlicy za pomoc w realizacji działań.
 
Szkolne Koło Wolontariatu i Przyjaciele
.......................................
Rok szkolny 2018/19

ZNAJDŹ SIĘ WŚRÓD ŻYCZLIWYCH!
A co by było gdyby każdy z nas na co dzień był dla siebie i innych życzliwy? Taką wizję mogliśmy zrealizować w tym szczególnym dniu 21 listopada 2018 r. Wolontariusze SKW „Pomocne Orlęta” samodzielnie przygotowali całą serię ciekawych zadań i akcji, dzięki którym pozostali uczniowie mogli świętować Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Były uśmiechy, zadania dobroczynne,  słodki poczęstunek. Dla tych, którzy świętując przyszli do szkoły ubrani symbolicznie w żółte kolory czekała także życzliwa niespodzianka ze strony nauczycieli. Uczniowie mogli także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tzw. „Ławeczce życzliwości”. Korytarze szkolne ozdobione były cytatami mówiących o dobroci, życzliwości i uśmiechu.
Dzień Życzliwości został ustanowiony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych.  Dwóch młodych Amerykanów, w reakcji na konflikt wojenny, który toczył się wówczas między Egiptem a Izraelem, powołało do życia to święto. W ich zamyśle, dzień ten miał uzmysławiać i przypominać, że wzajemna życzliwość to początek i podstawa w budowaniu pokoju i w owocnych relacji międzyludzkich.
Pomysł dwójki braci fenomenalnie się przyjął i aktualnie Dzień Życzliwości jest obchodzony w 180 miejscach na Ziemi. Jest to święto bardzo otwarte i „dla każdego”, bo żeby wziąć w nim udział wystarczy zrobić coś miłego dla osób ze swojego otoczenia.
Tradycja życzliwości jest, stara, lecz wciąż jara – czemu więc się w nią nie włączyć? Pomóż staruszce przejść przez ulicę, uśmiechnij się do sąsiada, ustąp miejsca w kolejce. To nic nie kosztuje, a pomoże podtrzymać najdłuższą tradycję na świecie – tradycję życzliwości.
..................................
Z MISJĄ U NAJMŁODSZYCH! JAK ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia 2018 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji nasi wolontariusze postanowili podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. W klasach pierwszych odbyło się czytanie znanych utworów literackich w podziale na role, tak aby jeszcze bardziej przybliżyć młodszym kolegom świat bohaterów literackich oraz zachęcić ich do częstych kontaktów z książką. Mamy nadzieję, że wśród młodych słuchaczy znaleźli się nie tylko przyszli czytelnicy ale także zaangażowani wolontariusze!
.....................................
Święta Bożego Narodzenia to czas, który każdy powinien spędzić w miłej, rodzinnej atmosferze. Ten okres dla wielu z nas kojarzy się z pysznymi potrawami. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na organizację wyjątkowej wieczerzy wigilijnej. Właśnie dlatego Bank Żywności postanowił zorganizować zbiórkę produktów spożywczych. Wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach chętnie zaangażowały się w tę akcję.
1 grudnia 2018 roku, pod okiem nauczycieli, uczennice zapraszały klientów jednego z pobliskich sklepów do udziału w zbiórce. Kupujący nie odmawiali pomocy i chętnie zostawiali w koszykach produkty spożywcze.
W ten świąteczny czas nasze serca powinny szczególnie otwierać się na innych. Z pozoru skromny uczynek może sprawić ogromną radość. Mamy nadzieję, że między innymi dzięki naszym wolontariuszkom te Święta Bożego Narodzenia będą dla wszystkich wyjątkowym, radosnym czasem.
Za udział w Świątecznej Zbiórce Żywności nasza Szkoła otrzymała podziękowania od Banku Żywności – organizatora akcji.
 
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
...................................
KONCERT NOWOROCZNY DLA MIESZKAŃCÓW DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W ZGÓRSKU
5 lutego 2019 r. odbył się wyjątkowy koncert noworoczny pt. "Pomagamy przez  muzykę". Nasi uczniowie wybrali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku, gdzie zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez wolontariuszy Szkolnego Klubu "Pomocne Orlęta" oraz chórzystów Zespołu Kameralnego SP Nowiny i instrumentalistów z Koła Gitarowego. Na sali rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki, przypominając wszystkim radosny czas świąt. Główną ideą tego spotkania była możliwość obcowania z muzyką na żywo oraz zintegrowanie się ze społecznością osób chorych i potrzebujących opieki. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, prezentując swoje talenty wokalne i muzyczne oraz wykazując się życzliwością i zrozumieniem dla podopiecznych. Widać było, że koncert  przypadł do gustu mieszkańcom domu. Dziękujemy serdecznie pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku za umożliwienie nam wystąpienia przed tak wyjątkową publicznością. Liczymy na dalszą współpracę z ośrodkiem, aby nasi uczniowie mogli wnieść odrobinę radości w codzienne zajęcia podopiecznych, a sami uczyli się podstawy życzliwości, empatii i wrażliwości na drugiego człowieka.

.....................................
Wolontariat „Pomocne Orlęta” w akcji! „SOS dla Afryki” – Podaruj dzieciom szkołę
 
Nasza szkoła przyłączyła się w tym roku po raz pierwszy do ogólnopolskiej akcji pomocy pod hasłem „Wyślij pączka do Afryki” Fundacji Kapucyni i Misje. Ta charytatywna akcja ma na celu pozyskanie środków na projekty realizowane w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie. Datki zostaną przeznaczone na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację, budowanie studni z wodą oraz wsparcie tamtejszych szkół i wspólnot.
 
W zeszłym roku do akcji przystąpiło ponad 300 szkół i przedszkoli w całej Polsce. W okresie karnawału wolontariusze Klubu „Pomocne Orlęta” zorganizowali kiermasz słodkości, na którym sprzedawali przygotowane przez siebie ciasta, pączki i ciasteczka. W ten sposób zebrali kwotę pieniędzy, którą wsparli swoich afrykańskich rówieśników. Zachęcając innych do zakupu i tym samym udziału w akcji, uczyli innych uczniów szacunku i dzielenia się z innymi. „Wiem, że to ma sens. Pomaganie innym naprawdę ubogaca. To jest jak efekt domina – popychasz jeden klocek, a reszta toczy się dalej dzięki sile współpracy i chęci pomagania” – mówi wolontariuszka.
 
Z informacji zamieszczonych na stronie fundacji wiemy, że udało się zebrać całą kwotę potrzebną na realizację projektów misjonarzy w 2019 roku. Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tej inicjatywy.
 
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu.
.....................................
Nadzieja na pierwszym miejscu!
Koniec roku szkolnego to czas refleksji i podsumowań. Patrząc wstecz widzimy jak wiele działań zostało zrealizowanych przez wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, który rozszerzył w tym roku swoją działalność o dzieła miłosierdzia w ramach „Caritas”. Jedną z akcji, do których przyłączyła się nasza szkoła była akcja „Pola nadziei” organizowana na rzecz pomocy dla potrzebujących w Hospicjum Caritas im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Oprócz propagowania wśród uczniów postaw altruistycznych, otwartości na drugiego człowieka zwłaszcza chorego i cierpiącego, akcja pozwalała na uczestniczenie w różnych konkursach talentów.
 
Nasza uczennica z klasy VII a, Wiktoria Chołuj, wzięła udział w muzycznym konkursie, którego celem było stworzenie autorskiej piosenki o tematyce nadziei oraz życia jako wartości. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Wiktoria zdobyła w tym konkursie I miejsce. Utwór zatytułowany „Bo żyć to mieć nadzieję” został zaprezentowany przez Wiktorię podczas Uroczystej Gali Pola Nadziei 2018/2019, podsumowującej całą akcję w województwie świętokrzyskim. Z organizatorami akcji, uczniami, nauczycielami oraz wolontariuszami kieleckiego Hospicjum im św. Matki Teresy z Kalkuty spotkali się senator Krzysztof Słoń, wicemarszałek Renata Janik i biskup kielecki Jan Piotrowski. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem występu Wiktorii Chołuj oraz fotorelacją.
......................................
Rok szkolny 2019/20
......................................
W dniach 4-5 października 2019 r. odbyła się w sklepie Lewiatan w Nowinach zbiórka żywności pod hasłem Paczka dla seniora. Współorganizatorem akcji było Stowarzyszenie ,,Siła Woli”. Wzięli w niej udział wolontariusze z naszej szkoły. Zachęcali kupujących do udziału w zbiórce żywności na rzecz osób potrzebujących. Zebrane produkty trafią do podopiecznych lokalnych organizacji charytatywnych wspieranych przez Kielecki Bank Żywności.
Dzięki udziałowi w akcji mogliśmy pomóc osobom starszym, często chorym i opuszczonym. Wierzymy, że otrzymana paczka przyniesie seniorom dużo radości.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie i czas poświęcony  dla innych.
......................................
,,Stoliczku, nakryj się’’
Po raz kolejny przystąpilśmy do akcji charytatywnej organizowanej przez Bank Żywności. W dniach 29 – 30 listopada 2019 r. nasi wolontariusze wraz z opiekunami uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności odbywającej się w sklepie Lewiatan w Nowinach. Klienci sklepu hojnie zapełniali koszyki kwestujących. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy  Święta Bożego Narodzenia  dla wszystkich będą radosne i wyjątkowe.
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu
...................................
SZLACHETNA PACZKA
Wyniki XIX edycji Szlachetnej Paczki wskazują, że ponad 14 tys. rodzin w potrzebie otrzymało paczki. Cieszy nas, że nasza społeczność szkolna również została darczyńcą konkretnej rodziny. Pomoc była skierowana do Pani Zofii, samotnej i schorowanej mieszkanki województwa świętokrzyskiego. Wolontariusze z naszej szkoły, koordynując działania na terenie placówki, zgromadzili potrzebne dla Pani Zofii produkty i wspólnymi siłami zapakowali 9 paczek. Z pewnością uczniowie będą kontynuować tę szlachetną inicjatywę. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję.
Tekst i zdjęcia: Uczennice klasy VIII a: Maja Mroczek, Oliwia Uherik
.
......................................
Akcja Góra Grosza zakończona
W tym roku szkolnym po raz drugi nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza’’, której patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom, a jej celem zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowujących się poza własną rodziną: w domach dziecka, w rodzinach zastępczych.
Nasi wolontariusze zbierali pieniądze do puszek i w ten sposób propagowali ideę pomocy potrzebującym. Dzięki wsparciu uczniów i nauczycieli udało się zebrać kwotę 268 zł i 62 grosze.
W imieniu wszystkich obdarowanych dziękujemy!
 
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
.....................................
Tropem   Wilczym
Grupa naszych wolontariuszy po raz kolejny pomagała w sprawnym przeprowadzeniu Biegu Tropem Wilczym poświęconego Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w Kielcach 29 lutego 2020 roku. Organizatorem sportowego wydarzenia było Stowarzyszenie sieBIEGA.
Wolontariusze zadbali o to, aby biegacze mogli otrzymać napoje, odpocząć po męczących zmaganiach. W ten sposób uczyli się, że pomaganie innym przynosi satysfakcję i daje radość.
Opiekunowie szkolnego Klubu Wolontariatu
Aktualizacja: wrzesień 2021 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści