Rok 2018/19 - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Rok 2018/19

Erasmus+ > Human Rights...
.....................................
„HUMAN RIGHTS AND CITIZENSHIP” – NOWY PROJEKT ERASMUS+ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ORLĄT LWOWSKICH W NOWINACH
 
W roku szkolnym 2018/2019 rozpoczęła się realizacja projektu ,,Human rights and citizenship” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach akcji K2, w którym Szkoła Podstawowa w Nowinach pełni funkcję koordynatora. Projekt będzie realizowany przez dwa lata we współpracy z trzema państwami. Naszymi partnerami są uczniowie i nauczyciele z Włoch, Turcji i Rumunii.
Jego celem jest:
- upowszechnianie wiedzy na temat praw człowieka, w szczególności w kontekście praw dziecka i ucznia,
- zwiększenie świadomości podmiotowości prawnej człowieka jako obywatela,
- rozwijanie umiejętności komunikacji w języku angielskim uczniów,
- rozwój edukacji cyfrowej,
- poznawanie tradycji i stylu życia młodzieży w różnych krajach.
W związku z tym zostały zrealizowane następujące zadania i aktywności:
- stworzenie zespołu zadaniowego, w skład którego wchodzą nauczyciele i chętni uczniowie,
- utworzenie otwartej grupy  Erasmus+ Human Rights and Citizenship na portalu społecznościowym Facebook,
- zaangażowanie uczniów klas VI-VIII w następujące aktywności: opis siebie po angielsku, wykonanie plakatów dotyczących tytułu projektu, zaprojektowanie i wybór logo projektu.
Zapraszamy do zaglądania na stronę internetową Szkoły Podstawowej w Nowinach.
                                                                                                                      Koordynatorzy: Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska
....................................
W dniach 9 -15 grudnia 2018 roku w Stambule odbyło się pierwsze spotkanie projektowe nauczycieli w związku z realizacją projektu: ,,Human Rights and Citizenship” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele czterech partnerskich szkół z Włoch, Rumunii, Turcji i Polski. Szkołę Podstawową im. Orląt Lwowskich reprezentowały: pani dyrektor Joanna Wojcieszyńska, pani wicedyrektor Elżbieta Rachwał oraz nauczyciele języka angielskiego i plastyki Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska i Małgorzata Kościelecka. W trakcie spotkania planowano działania projektowe na rok szkolny 018/2019. Określono szczegółowo zadania jakimi zajmą się uczniowie uczestniczący w projekcie w bieżącym roku szkolnym. Już wkrótce, w maju to my będziemy gościć w Nowinach młodzież i nauczycieli ze szkół partnerskich.

Podczas wizyty odbyły się również seminaria dotyczące głównych aspektów merytorycznych projektu m.in. szkolenie o prawach ludzi, obywateli, dyskusja z ekspertami na ten temat. Jednakże główny nacisk kładziono na omówienie praw dziecka, ucznia. Każdy z partnerów przedstawił w formie prezentacji jak realizowane są te prawa w poszczególnych szkołach. Oprócz spotkań roboczych delegacje uczestniczyły w codziennym życiu placówki, obserwowały lekcje z różnych przedmiotów, co pozwoliło poczuć atmosferę nauczania w stambulskiej szkole. Podczas warsztatów kulturowych każdy kraj miał okazję zaprezentować swój region, szkołę oraz dziedzictwo narodowe. Na zakończenie tej części wizyty w szkole, nauczyciele, uczniowie i rodzice przygotowali degustację dań tureckich. Mogliśmy zakosztować regionalnej kuchni oraz obserwować miejscowe zwyczaje i tańce z różnych regionów Turcji.

Realizując cele projektu strona turecka przygotowała wyprawę edukacyjną mającą na celu zapoznanie się z głównym atrakcjami turystycznymi w Stambule. Program zwiedzania obejmował historyczną część Stambułu: dzielnica Sultanahmed z Hagią Sophią, Błękitny Meczet, Topkapi Palace i Basilica Sistern. Projektowe spotkanie kadry nauczycielskiej w Turcji było bardzo udane i konstruktywne, wszystkie działania w pełni wpisały się w założenia projektowe
.....................................
 Międzynarodowo w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich  w Nowinach.
 Erasmus - spotkanie kultur!
 
W dniach od 5 do 11 maja 2019 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej w Nowinach uczniów i nauczycieli z Rumunii, Turcji i Włoch. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Erasmus+ pod tytułem: ,,Human Rights and Citizenship”. Celem spotkania w Polsce było zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami, zagadnieniami związanymi z Prawami Człowieka oraz z dokumentami, deklaracjami i traktatami odnoszącymi się do tego tematu. Nie mniej ważne było zapoznanie gości z systemem szkolnictwa w Polsce, poznanie walorów naszego regionu, integracja międzynarodowa wśród uczniów i nauczycieli i szlifowanie języka angielskiego.

Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowinach Joanna Wojcieszyńska wraz z uczniami powitała uczestników projektu chlebem i solą. Następnie, po krótkim programie artystycznym goście zwiedzili szkołę i udali się na zajęcia związane z projektem.

Duży nacisk podczas spotkania kładziono na zajęcia warsztatowe, lekcje, wymianę dobrych praktyk podczas których młodzież mogła posługiwać się językiem angielskim i wspólnie integrować. Uczniowie poznali system edukacji w Polsce, podczas lekcji geografii mieli okazję zaprezentować swoje kraje i dowiedzieć się ciekawych informacji o innych narodach. Multimedialna lekcja angielskiego była przykładem, jak w ciekawy sposób mówić o wyglądzie, opisywać siebie i innych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia wychowania fizycznego na basenie ,,Perła”. Oprócz świetnej zabawy, uczniowie mieli okazję poznać różne techniki pływania. Zaś konkurencje na sali gimnastycznej wzbudziły ogrom emocji między innymi ze względu na mecz piłki nożnej z udziałem nie tylko uczniów ale nauczycieli Turcji i Włoch. Wielką kreatywnością wykazali się uczniowie i nauczyciele podczas warsztatów artystycznych, garncarskich i kulinarnych. Goście wraz z naszymi uczniami wykonali przepiękne plakaty o Prawach Człowieka, zdobili gliniane dzbanki oraz wspólnie przygotowali przepyszne, wiosenne kanapki i sałatki. Bardzo ważnym elementem edukacyjnym były warsztaty dotyczące tematu projektu - Praw Człowieka. Uczniowie w międzynarodowych grupach pracowali nad pojęciami, dokumentami odnoszącymi się do naszych ludzkich praw.
 
W programie nie zabrakło także czasu na poznanie naszej kultury i pięknego regionu. Goście mieli okazję podziwiać jaskinię Raj, poznać historię zamku w Chęcinach, wziąć udział w starodawnych grach i zabawach w skansenie w Tokarni oraz delektować się pięknem kieleckich uliczek, parków i zabytków. Ogromne wrażenie wywarła wizyta w magicznym Krakowie. Goście upajali się opowieściami o historii miasta, o jego legendach i oczarowani atmosferą tam panującą, nie chcieli wyjeżdżać, a co więcej, większość zadeklarowała rychły powrót.
 
Nie zabrakło również aktywności, które zbliżyły uczestników do siebie, przełamały bariery językowe i kulturowe. Kręgle, wspólne obiady, karaoke, tańce, wieczór z pizzą, gry i zabawy integracyjne spowodowały, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele czuli się jak u siebie w domu.

Na uwagę zasługuje fakt, że mogliśmy liczyć na pomoc strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Szewce - Zawada w zorganizowaniu pokazu sprzętu gaśniczego, samochodów strażackich, ubioru, ekwipunku strażaka, ale najbardziej zapadły w pamięć akcje z laniem wodą, wspólne gry i zabawy ze strażakami i przepyszny grill.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zespół śpiewaczy Bolechowiczanie, który uświetnił swoim śpiewem, przepięknymi, ludowymi strojami uroczysty obiad, podczas którego rozdano certyfikaty i przekazano podziękowania w szczególności płynące do gospodarzy, koordynatora spotkania – do polskich uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły.

Zagraniczni partnerzy byli pod wrażeniem polskiej gościnności, organizacji oraz życzliwości, jaką otrzymali podczas wizyty w naszym kraju. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w zorganizowaniu pobytu naszych projektowych partnerów. Kolejnym etapem jest spotkanie w Rumunii, gdzie uczniowie naszej szkoły udadzą się w październiku 2019 roku. Już nie możemy się doczekać!
 
Więcej zdjęć i informacji na Facebooku.
 
Koordynatorzy projektu: Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska, Małgorzata Kościelecka, Szymon Ubożak.
Aktualizacja: marzec 2024 r.
Admin: MS
Wróć do spisu treści