Czyste powietrze... - Strona domowa Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Przejdź do treści

Menu główne:

Czyste powietrze...

Projekty
W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy projekt:
Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii.
Dzięki współpracy Gminy Sitkówka-Nowiny oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach uczniowie naszej szkoły będą brali udział w lekcjach edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Podczas zajęć prowadzonych w odpowiednio wyposażonej sali wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne zakupione dzięki sfinansowaniu projektu przez Gminę oraz WFOŚiGW.
....................................
W piątek 26 października 2018 r. klasa I b odwiedziła Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach, by podczas zwiedzania wystawy "Energia", składającej się z 28 interaktywnych stanowisk, w formie zabawy i samodzielnych eksperymentów poznać odpowiedź na wiele pytań dotyczących odnawialnych źródeł energii. Wystawa podzielona została na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”.
 
Dzieci znalazły tu m.in. odpowiedź na pytania: Jak powstaje paliwo do samochodu? Skąd bierze się ropa naftowa? Dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem? Ile energii potrzeba, żeby zaświecić w domu jedną żarówkę? Próbowały pokonać grawitację i przepompować wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, zatankować prawdziwe auto, czy spróbować uruchomić siłą swoich mięśni potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót.
 
Na koniec pobytu w Centrum Nauki uczniowie obejrzeli film, z którego dowiedzieli się jak powstaje energia, jak obiega w przyrodzie i jak jest wykorzystywana przez człowieka.
.....................................
Wycieczka do lasu
17 października 2018 roku klasa IIIb wraz z wychowawcą panią Jadwigą Ochab wybrała się na pieszą wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny dzień.  Na miejscu odbyli długi spacer przez las. Obserwowali przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznali warstwową budowę lasu. Udało się usłyszeć śpiew ptaków. Dziewczynki robiły bukiety z różnokolorowych liści. Chłopcy zbierali brązowe kasztany i żołędzie. Wysoko na drzewie dostrzegli rudą wiewiórkę. Na polanie zatrzymali się na odpoczynek, gdzie mogli się wspólnie pobawić, pograć w piłkę i zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki. Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor dopisały.  Spacer do lasu polecamy każdemu, ponieważ dobrze jest pooddychać świeżym powietrzem. Nie ma lepszej możliwości poznania lasu, jego mieszkańców oraz roślinności niż w nim przebywanie. Po odpoczynku przeprowadziliśmy zabawę „Jestem cząstką przyrody. Dzieci wybrały sobie jakiś element otoczenia i odgadywały, co czułaby ta cząstka, gdyby przyszli ludzie (szczególnie dzieci) hałasując, usiłując ją złamać, złapać, zerwać, kopnąć czy zranić. Dzieci miały niecodzienną okazję budować więź emocjonalną z przyrodą.
.....................................
 
Dnia 29 października 2018 roku uczniowie z klasa II a podczas zajęć w Pracowni Edukacyjnej poznawali budowę liścia. Dzieci używając lupy oglądały różne rodzaje liści ze swej kolekcji. Następnie w zeszycie rysowały kształty obserwowanych liści oraz zaznaczały elementy jego budowy: żyłki, blaszkę, ogonek, brzeg liścia. Sprawdzały również czy w liściach znajdują się soki. Wykonywały doświadczenie polegające na pocieraniu zwiniętego liścia o papier ścierny i za pomocą bibułki sprawdzały czy na papierze jest sok. Wielką frajdę sprawiła uczniom zabawa z lupami.
....................................
 
W ramach realizacji programu „Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii” uczniowie klasy II a i IIIb 07.11.2018 roku odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Dzieci zwiedzały wystawę o charakterze multimedialno-mechatronicznym pt. „Człowiek – trybik w machinie przyrody” – dotyczącą zagadnień ekologiczno-przyrodniczych. Uczniowie aktywnie uczestnicząc w zwiedzaniu wystawy dowiedzieli się jak troszczyć się o przyrodę. Dzieci posiadły informację jak racjonalnie gospodarować odpadami, segregowały śmieci, zobaczyły jak wygląda ich utylizacja. Mogły również zobaczyć jak wytwarzany jest prąd z energii słonecznej, wodnej i wiatrowej. A na interaktywnej mapie mogły zobaczyć, gdzie na świecie brakuje wody i jak oszczędzać wodę. Zastosowanie innowacyjnych metod nauczania prowadzi do aktywnego kontaktu ze zjawiskami naukowymi, a także umożliwia uczniom wcielić się w rolę badacza. Ekspozycja wzbogacona scenografią jest nie tylko ciekawą formą zabawy i nauki poprzez zabawę, ale także kompletnym przekazem edukacyjnym.
 
K. Borysiuk, J. Ochab, M. Swatowska
......................................
W ramach realizacji programu „Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii” dnia 19.11. 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowinach wzięli udział w happeningu na temat „Smog wdziera się przez okna! W walce z toksycznymi związkami sięgnij po pomoc roślin”. Happening polegał na zorganizowaniu wystawki, na której prezentowane były kwiaty doniczkowe filtrujące powietrze, przygotowaniu gazetki mówiącej o tym, że należy hodować rośliny doniczkowe, ponieważ mają one dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i życie. Na gazetce widniały hasła, których treść zachęcała do uprawy wybranych roślin doniczkowych. W tym dniu w naszej placówce odbywały się spotkania z Rodzicami. Uczniowie uświadamiali rodziców, iż dobrze jest mieć w domu takie rośliny, które oczyszczają powietrze i pochłaniają szkodliwe substancje ze środowiska. Na koniec dzieci wręczając ulotki, przekonywały dorosłych, że na co dzień używamy urządzeń elektrycznych, farb, lakierów i środków czystości i dlatego warto mieć rośliny, które naturalnie filtrują powietrze, którym oddychamy. Rośliny działają jak naturalne filtry skutecznie niwelując toksyny, drobnoustroje oraz alergeny. Choć na pewno nie zastąpią dobrego filtra, rośliny oczyszczają powietrze, pomagają poprawić jakość atmosfery w mieszkaniu bądź w klasie. To najłatwiejszy i najmilszy dla oka sposób na walkę z zanieczyszczeniami, a w roli oczyszczających powietrze pomocników świetnie sprawdzą się następujące gatunki roślin: skrzydłokwiat, bluszcz, paprotka, wężownica, fikus oraz zielistka.
M. Swatowska, K. Borysiuk
 
.....................................
Członkowie koła przyrodniczo-ekologicznego oraz uczniowie klas IIIa i IIIb 21 listopada 2018 roku uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji przyrodniczej w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kielce. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca leśnika, poznali zagrożenia dla lasu wynikające z działalności człowieka, poszerzyli wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców oraz zdobyli podstawową wiedzę na temat ochrony przyrody.
 
Małgorzata Swatowska, Anna Koźmińska, Jadwiga Ochab
.....................................
27 listopada wszyscy uczniowie klas I –III i dwóch klas czwartych wzięli udział w warsztatach o tematyce pszczelarskiej – „Pracowity jak pszczoła”. Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe wiadomości na temat tych wspaniałych owadów i ich roli w zapylaniu roślin. Dowiedziały się jak powstaje miód, co to jest wosk pszczeli, czym różni się pszczela „królowa” od zwykłej robotnicy. Największą atrakcją warsztatów była prezentacja prawdziwej, żywej pszczelej rodziny. Dzieci zobaczyły żywe owady w specjalnie przygotowanym do tego przeszklonym ulu. Z bardzo bliskiej odległości mogły obserwować czym zajmują się pszczoły i jak wygląda ich życie w ulu. Po zakończeniu warsztatów każdy uczestnik nagrodzony został dyplomem „Młodego pszczelarza”.
M. Swatowska, K. Borysiuk
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego